
A hőszigetelések
Az épület hőszigetelése egy kulcsfontosságú tényező az energiahatékony és komfortos lakóépület kialakításában.A hőszigetelés lényege, hogy minimalizálja az energiaáramlást. Az elsődleges cél, hogy megfelelően szigetelő anyagokkal takarjuk be az épületet, és így csökkentsük az energiaveszteséget. Az energiaveszteség azonban nem csak a fűtési rendszerekkel kapcsolatos, hanem az épület minden részére kiterjedő probléma. Az ablakok, ajtók, falak, tetők és aljzatok mind hőhidak lehetnek, amelyeken keresztül az energia szivároghat. Az épület minden régiójában prioritást kell kapnia a hőszigetelésnek, hogy valóban hatékony legyen a végeredmény.
Vegyük sorra a hőszigeteléseket épületrészenként:
· Lábazat:
A lábazati hőszigetelést zártcellás XPS lapokkal kell megoldani. Ez egy kemény polisztirol, ami nem szívja fel a vizet így megvédi a homlokzati hőszigetelt a nedvességtől. A lábazati hőszigetelést le kell engedni a talajszint alá olyan mélyen amennyire csak lehet. Minél lejjebb engedjük annál lejjebb kerül a hőhídvonal.
· Nyílászárók:
Nagyon sokan elrontják
ezt a csomópontot és nagyon kevesen foglalkoznak vele pedig ugyanolyan fontos a
megfelelő hőszigetelésük, mint bármilyen másik épületrésznek. Ha nem
foglalkozunk vele akkor egy komoly hűlőfelületté válhatnak a nyílászárók.
A padlóig érő nyílászáróknál Gelapur panelokat kell beépíteni. Ez egy hőhídmegszakító elem, amit a nyílászáró tok alá kell beépíteni. Két Phonotherm lap közé van XPS lap ragasztva, ami a nagy teherbírásának köszönhetően megbirkózik a 300kg-os emelő-toló ajtók súlyával is.
Az ablakok alá építsd be a Gelapur-X hőhídmegszakító párkányfogadót. Ez a párkányfogadó egy kemény PIR80-as anyagból lett kivágva. Az elem úgy lett kialakítva, hogy az megadja egyúttal az ablakpárkány megfelelő dőlésszögét is. Nagyon sokszor látni, hogy befelé az ablak felé lejt a párkány ezt a gondot elfelejtheted, ha a Gelapur-X elemet használod.
Ne feledkezzünk meg az ablakkávák hőszigeteléséről sem. Ez a munkafázis elhagyható, ha a nyílászárókat kitoljuk a falsíkig. Fontos, hogy mindenképp tegyünk toktoldót a nyílászárók kész oldalára, hogy megfelelő vastagságú homlokzati hőszigeteléssel tudjunk ráfordulni a tokra.
· Homlokzat:
A homlokzati hőszigetelésnél mi a 20cm vastag eps hőszigetelést választottuk. Ez már bőven elegendő a magyarországi ékhajlati viszonyoknak. Manapság már a nyári felmelegedés és nem a téli hideg ellen hőszigeteltjük az épületeket. Fontos a szakszerű beépítés. Mindenképp a pont perem ragasztást kell alkalmazni, hogy még véletlenül se tudjon a levegő áramolni a hőszigetelés mögött. A polisztirol táblákat süllyesztett dűbelezéssel rögzítsük. Ez azt jelenti, hogy egy maró segítségével 2cm vastag mélyítést marunk a polisztirolba minden egyes dűbel fejénél, beütjük a dűbelt ami így 2cm-rel mélyebre kerül és végül egy előre megvásárolható 2cm vastag polisztirol pogácsát ragasztunk a dűbel fejére. Így egy tökéletesen hőhídmentes homlokzati hőszigetelésünk lesz.
· Födém:
Mi már évek óta csak fújt cellulóz hőszigetelést alkalmazunk. Ennek a hőszigetelési módnak rengeteg előnye van. A cellulózrostok és a közöttük lévő levegő kiváló hőszigetelő képességet biztosítanak, a bórmax tűzzel szemben ellenállóvá teszi, a magnézium-szulfát vagy más néven keserűsó pedig távol tartja a rovarokat, gombákat és rágcsálókat, valamint védi a korhadástól.
A kis hővezetési tényezőt és biztos térkitöltést a cellulóz hőszigetelés kis rétegvastagság esetén is biztosítja. A fújt cellulóz hőszigetelés jobb hőszigetelő képességű, mint az ásványgyapot szigetelések, amely tulajdonságát erősíti a bedolgozási technológiája is, aminek köszönhetően képes akár a legkisebb üregeket is kitölteni. Ezzel hézagmentes szigetelés alakítható ki, ez pedig jelentősen csökkenti a hőhidak kialakulásának kockázatát.
Tökéletes, egyöntetű, hézagmentes hőszigetelés, ami a befújásos technológiának köszönhetően garantáltan résmentes lesz.
A cellulózt vízszintes felületen 30cm vastagságban érdemes fújni.
Ha a fent említett módon, nagy odafigyeléssel hőszigetelted az épületed, nyugodtan háradőlhetsz mert nem kell többet aggódnod a magas energiaszámlák miatt. Számtalan hőszigetelési mód és technológia létezik még, de most is csak a költséghatékony, de magas színtű megoldásokat soroltam fel.
Fontos még megemlíteni az épület légtömörségét, mert hiába csomagolod vastag hőszigetelésbe a házad, ha átjár rajta a levegő.
A légtömörség és a résmentes hőszigetelés legjobb szemléltetése: ha télen az utcán félig kigombolt kabátban sétálsz nem fogsz megfagyni, de fázni fogsz.
Minden szempontból törekedni kell a tökéletes légtömörség és a résmentes hőszigetelés elérésére. A légtömörséget úgy tudjuk elérni, ha sehol sem hagyunk réseket a hőszigetelésben. Mindenhol alaposan össze kell dolgozni a különböző hőszigetelő anyagokat. Nagy precizitást és szakértelmet igényel, de ha kellően odafigyelünk rá, bizony meghálája.
Buktatók:
- a hibás kivitelezés magas energiaszámlákat eredményezhet penészedéshez, vizesedéshez vezethet
- kellemetlen hőérzet minden esetben a hibás hőszigetelés eredménye
Javaslatok:
- használj minőségi alapanyagokat
- használd a Gelapur hőhídmegszakító panelokat és a fújt cellulóz résmentes hőszigetelést
- figyelj oda, hogy pont-perem homlokzati hőszigetelés ragasztás történjen
- süllyeszd be a dűbeleket
- figyelj oda a megfelelő légtömörség elérésre
Az oldal használata nem jogosít fel az itt található képek, leírások másolására.
A Weboldal szerzői jogvédelem alatt áll! A Szolgáltató a szerzői jog jogosultja a Weboldalon, valamint a Weboldalon keresztül elérhető szolgáltatások nyújtása során megjelenített valamennyi tartalomnak: bármely szerzői műnek, illetve más szellemi alkotásnak (ideértve többek közt valamennyi fényképet, grafikát és egyéb anyagokat, a Weboldal felületének elrendezését, szerkesztését, a használt szoftveres és egyéb megoldásokat, ötleteket, megvalósításokat).