
A vízszigetelések
Egy épületben számos helyen kell vízszigetelést alkalmazni. Beltérben fürdőszobákban, zuhanyzóknál, kádaknál, kültéren nyílászáróknál, lábazatnál, ablakpárkányoknál.
Beltérben a fürdőszobákban kell szakszerű vízszigetelést alkalmazni. Nagyon sokan a mai napig egyszerű kenhető vízszigeteléseket alkalmaznak, pedig vannak már nagyon jó megbízható vízszigetelési anyagok, amik sokkal megbízhatóbbak és tartósabban, mint a kenhető társai.
Mi már évek óta kizárólag a feszültségmentesítő lemezt használjuk, mint vízszigetelő anyag.
A kádak, zuhanyzók legjobb vízszigetelő anyaga. Nem tudod eltépni csak vágni tudod. Amellett, hogy vízszigetelő tulajdonságú a legnagyobb előnye benne van a nevében, feszültségmentesítő. Nagyon jól felveszi a különböző anyagok mozgását. Ma már szinte minden fürdőszobában van vagy vizes vagy elektromos padlófűtés, amivel felmelegítjük az aljzatbetont, ami ahhoz vezet, hogy teljesen máshogy mozog, mint pl a falazat. A betonnak eleve más a hőtágulása mint az Ytongnak főleg, ha még fel is melegítjük arról nem beszélve, hogy eleve egy úsztatott réteg a beton, hagyni is kell mozogni, hogy ne repedjen. Ebből adódóan a kent vízszigetelés még a hajlaterősítő szalaggal sem a legmegnyugtatóbb megoldás, jelentős hibalehetőség a fürdőszobában.
A feszültségmentesítő lemezt S1-es ragasztóba kell ágyazni minél kisebb max 5mm fogas glettvassal húzva. Miután ráterítettük a feszmentes filcet jó alaposan simítsuk bele a ragasztóba. Tipp: Hajlatokban, átlapolásoknál használjunk kenhető vízszigetelést is. Miután megkötött a ragasztó gletteljük telibe a feszmentes filcet, hogy eltűnjenek az átlapolások által okozott felületegyenletlenségek.
Kültéren több helyen is kell vízszigetelést készíteni. Az egyik ilyen hely a lábazat. A főfal alatti párazáró bitumenes lemez ugye ki lett hajtva 15cm-t a zsalukő lábazatra. Most fel kell vinni egy újabb réteget a zsalukő lábazatra úgy, hogy felhajtjuk a homlokzati tartófalra. A végleges talajszinttől min 30cm-re fel kell vinni a felhajtást. Tipp: Fontos, hogy megfelelően kellősítsük le a felületet. Ha nem megfelelő a kellősítés nem fog megállni a bitumenes lemez a saját súlya lefogja húzni, nem fog megfelelően odatapadni.
Ezt a lábazati vízszigetelést fel kell vinni a homlokzati ajtók alatt lévő Gelapur panelokra is egészen a tok aljáig. Tipp: Itt már használhatunk öntapadós bitumenes vízszigetelést is hogy ne égessük meg a lánggal a nyílászáró tokot.
Nagyon kevesen foglalkoznak az ablakpárkányok vízszigetelésével pedig rengeteg vízzel érintkező felületről van szó. Te ugye odafigyelsz a megfelelő hőszigetelésre ezért használod a Gelapur-X hőhídmegszakító párkányfogadót az ablakok alatt. Ez a párkányfogadó egy kemény PIR80-as anyagból lett kivágva egyúttal megadva az ablakpárkány megfelelő dőlésszögét.
Ezt a párkányfogadót finom csiszolás, alapozás után lehálózod és legletteled. Miután megkötött és kiszáradt a glett, felhordod rá a kenhető vízszigetelést, amit felviszel mindkét oldalon az ablakkávára is. Ha ezt a munkafázist nem hagyod ki, jöhet bármilyen vihar, neked garantáltan vízmentes nyílászáró beépítésed lesz!
Buktatók:
- a helytelen anyagválasztás a hibás vízszigetelés rengeteg problémát, fejfájást tud okozni nem kis anyagi veszteséggel együtt
Javaslatok:
- használj feszmentes filcet, minőségi ragasztókat, alapozókat, kellősítőket.
- ne keresd az olcsó vízszigetelési anyagokat, nem éri meg
- nagyon precíz munkát kell végezni, ha nem vagy biztos a dolgodban bízd szakemberre
Az oldal használata nem jogosít fel az itt található képek, leírások másolására.
A Weboldal szerzői jogvédelem alatt áll! A Szolgáltató a szerzői jog jogosultja a Weboldalon, valamint a Weboldalon keresztül elérhető szolgáltatások nyújtása során megjelenített valamennyi tartalomnak: bármely szerzői műnek, illetve más szellemi alkotásnak (ideértve többek közt valamennyi fényképet, grafikát és egyéb anyagokat, a Weboldal felületének elrendezését, szerkesztését, a használt szoftveres és egyéb megoldásokat, ötleteket, megvalósításokat).